AKTUALNOŚCI

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” – działania nad Zalewem Wolbromskim

16 czerwca 2024 roku nad Zalewem Wolbromskim Polski Związek Wędkarski Koło 88 Wolbrom wraz z Stowarzyszeniem Wolbromscy Motocykliści zorganizowali akcję pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Była to już 4 edycja przedsięwzięć dotyczących promowania bezpieczeństwa nad Zalewem Wolbromskim, do której udziału włączyła się Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu i Komisariat Policji w Wolbromiu. W tym roku patronaty nad tym wydarzeniem objęli Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk oraz Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Radosław Kuś.

Nad Zalewem Wolbromskim zebrały się służby i instytucje: Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu, Komisariat Policji w Wolbromiu  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu JRG Wolbrom, Ochotnicze Straże Pożarne z Chrząstowic oraz z Wolbromia, Straż Miejska w Wolbromiu, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Domu Kultury w Wolbromiu, PZW Koło 88 Wolbrom, Wolbromscy Motocykliści, którzy wspólnie prowadzili działania edukacyjno-informacyjne, dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. 

Współpraca służb i tych instytucji, a szczególnie Policji, w zakresie profilaktyki dotyczącej bezpieczeństwa nad wodą odbywa się od 4 lat. Każda z instytucji, która brała udział w tym przedsięwzięciu, przygotowała własne stoisko i pokazy. Przy stanowisku  Urzędu Miasta w Wolbromiu i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdawano gadżety i ulotki promujące gminę Wolbrom.

Zorganizowano konkursy związane z profilaktyką uzależnień odnoszące się do bezpieczeństwa nad wodą. Dla uczestników Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej zorganizowano grę w szachy. Wolbromscy motocykliści rozdawali popcorn i watę cukrową. Koło Wędkarskie - słodkie upominki i prezenty.

Strażacy szkoli z udzielanie pierwszej pomocy medycznej na fantomach. Przeprowadzili również pokaz sprzętu i wyposażenia. Chętnym zapewniono przejażdżkę na quadzie. Przy stoisku profilaktycznym przygotowanym przez Komendę Powiatową Policji w Olkuszu i Komisariat Policji w Wolbromiu gromadziły się osoby, które niezależnie od wieku mogły usłyszeć wiele cennych rad i wskazówek na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Policjanci udzielali porad rodzicom, osobom starszym i dzieciom, którym przekazywano ulotki i materiały edukacyjne. 

Prowadząc kampanię profilaktyczno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” policjanci informowali o zasadach bezpieczeństwa nad wodą i terenach przywodnych i o zagrożeniach z tym związanych. Rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie podczas spędzania czasu wolnego w domu lub na zorganizowanym wypoczynku letnim, w podróży, podczas poruszania się po drogach i szlakach górskich oraz  podczas gier i zabaw rekreacyjnych w terenie organizując przy tym konkursy wiedzy. Mundurowi rozdawali gadżety, upominki i malowanki. Chętni mogli wykonać na pamiątkowym dyplomie odciski linii papilarnych.

Policjanci promowali również zawód policjanta. Zainteresowanych informowano o kryteriach i wymogach jaki musi spełnić kandydat do służby w Policji. 
Mając na uwadze zbliżający się czas wakacyjnych urlopów i letniego wypoczynku w ramach kampanii „Stop włamaniom do domów” policjanci przekazywali rodzicom i osobom starszym ulotki, informując ich o zabezpieczeniu swojego mienia. 
Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą 2024” pomimo deszczu cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród jej uczestników i przebiegała w radosnej i przyjaznej atmosferze.

Korzystając z okazji, iż działania realizowane były przez wolbromskich motocyklistów, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego olkuskiej komendy przeprowadzili również akcję Bezpieczny motocyklista. Wśród uczestników promowano bezpieczną i rozważną jazdę zgodną z przepisami i umiejętnościami.

Uczestnikom przypomniano, że jazda motocyklem wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego nie warto przeceniać swoich możliwości co do posiadanych umiejętności na drodze. Akcja zakończyła się przejazdem motocyklowym wzdłuż Zalewu Wolbromskiego. 

 

 • Książeczka Kręci mnie bezpieczeństwo nad woda i drewniane kółka z napisem zachowaj zdrowy rozsądek nad wodą  (1)
 • Otwarcie akcji i przemówienia. Organizatorzy i zaproszeni goście pod namiotem. W tle drzewa
 • Służby nad zalewem wolbromski. Strażak na quadzie. W tle wóz strażacki
 • Wolbromscy motocykliści oraz służby. Przed nimi motocykle
 • Policjant wręcza dzieciom gadżety i malowanki. w tle wóz strażacki
 • Mężczyzna w alkogoglach podaje rękę policjantowi. Obok stoi drugi policjant. Zdjęcie przy stanowisku profilaktyczny. Na stoliku broszury, ulotki gadżety
 • Policjant kuca przed chłopcem. Przed nim stanowisko profilaktyczne, ulotki, książeczki i kolorowe broszury.
 • Komendant Komisariatu w Wolbromiu wraz ze strażakiem z OSP w Chrząsowicach przy stanowisku profilaktycznym. W tle namioty instytucji.
 • Policjantka wykonuje chłopcu odciski linii papilarnych. W tle gromadzące się osoby, policjant ruchu drogowego namioty i stanowiska profilaktyczne organizatorów.
 • Pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolbromiu
 • Motocykliści na motorach w równym rzędzie. w tle zalew wolbromski, las i chodnik
 • Policjanci i służby mundurowe oraz organizatorzy przy wozie strażackim. W tle Zalew Wolbromski.
 • Strażacy , fantom na ziemi, quad nad zalewem wolbromskim
 • Przejazd motocyklistów deptakiem przy Zalewie Wolbromskim
 • Prace konkursowe prezentowane na sztalugach

 

Powrót na górę strony