Dzielnicowi podczas wydarzenia historycznego na Pustyni Błędowskiej promowali bezpieczeństwo
W sobotę (13.07. br.) na Pustyni Błędowskiej odbyło się wydarzenie plenerowe "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności - Tobruk 1941. Przystanek Żywej Historii". Organizatorami wydarzenia byli Instytut Pamięci Narodowej oraz gmina Klucze. Podczas imprezy nie zabrakło policjantów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów i włączyli się w te działania promując bezpieczeństwo i zawód policjanta.
Wydarzenia historyczne na Pustyni Błędowskiej trwały przez dwa dni. Głównym punktem imprezy było sobotnie widowisko historyczne „Tobruk 1941”, które zostało rozpoczęto o godzinie 18. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia repliki broni, umundurowania oraz czołgów i innych pojazdów z okresu walk o Tobruk z 1941 roku. Podczas rekonstrukcji historycznej wystąpiło 160 rekonstruktorów odtwarzających formacje polskie, angielskie, australijskie, francuskie, niemieckie i włoskie, walczące w Afryce Północnej oraz na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych w latach 1940–1943.
Impreza plenerowa była również okazją do zapoznania się z pracą wielu służb, które licznie włączyły się w te działania. Przy stoiskach edukacyjnych gromadziły się rodziny z dziećmi. Chętnych nie zabrakło przy policyjnym namiocie, przy którym dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz Komisariatu Policji w Kluczach przygotowali dla dzieci wiele konkursów. Były pytania dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą, krzyżówki, rebusy. Każdy kto podszedł do stanowiska otrzymał nagrody rzeczowe i mógł wykonać na pamiątkowym dyplomie odciski własnych linii papilarnych. Policjanci prezentowali również sprzęt jaki wykorzystywany jest w służbie. Dzieciaki chętnie siadały za kierownicę radiowozu i pozowały do pamiątkowych zdjęć. Dzielnicowi zachęcali je także do udziału w konkursie filmowym, pn.„Artystyczny przewodnik”, promującym bezpieczeństwo przebywania w wodzie i nad wodą oraz zdrowy tryb życia.
Starszym z kolei dzielnicowi przypominali zasady bezpieczeństwa podczas podróży. Udzielali rad jak nie stać się ofiarą oszustwa czy kradzieży. Promowali także Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i wyjaśniali, w jaki sposób można zgłaszać za pośrednictwem tego narzędzia zagrożenia.
Uczestnicy chętnie korzystali z wszystkich zapewnionych atrakcji i z uwagą słuchali prelekcji prowadzonych przy stoiskach.