Uwaga na oszustów, nie daj się nabrać! – apel Policji
Na początku września na terenie powiatu olkuskiego doszło do kilku przypadków oszustw internetowych dokonywanych przy zakupie lub sprzedaży towaru, a także oszustw pod legendą „na pracownika banku” i „na prokuratora”. Oszuści w taki sposób zmanipulowali swoje ofiary, że we wszystkich przypadkach osoby uwierzyły w zmyślone historie i straciły z rachunków bankowych swoje oszczędności lub przekazały je osobiście oszustom.
Do jednostki policji często zgłaszają się osoby, które zostały oszukane podczas transakcji w Internecie. We wrześniu odnotowano już kilka takich przypadków. Mieszkanka Olkusza została oszukana podczas sprzedaży butów, które wystawiła na jednym ze znanych portali aukcyjnych. Kobieta otrzymała telefon od mężczyzny podającego się za pracownika obsługi technicznej. Oszust mówił o problemie z płatnością i polecił aby skonfigurowała swoje konto z kontem aukcyjnym. Kiedy otrzymała wiadomości sms od banku, zgodnie z zaleceniami oszusta autoryzowała przelewy, zniosła limit a następnie na swoim telefonie dodała przeglądarkę oraz zaufane urządzenie. W ten sposób ułatwiła przestępcom ich dalsze działanie. Kiedy weszła na swój rachunek bankowy, to okazało się, że z jej konta „zniknęło” 14 tysięcy złotych. W podobny sposób swoje oszczędności straciła inna mieszkanka naszego powiatu. Chcąc sprzedać ubrania został oszukana na 9 tysięcy złotych.
Kolejna, nieświadoma zagrożenia osoba przy oszustwie na „kryptowalutę” zainstalowała w swoim telefonie program do zdalnej obsługi i tym sposobem dała możliwość przestępcom do dokonywali na jej urządzeniu, różnych transakcji finansowych. Kobieta straciła 12 tysięcy złotych.
W powiecie olkuskim odnotowano także dwa przypadki oszustw metodą „na prokuratora” oraz na „pracownika banku”. 5 września na telefon stacjonarny 76-latki zadzwonił mężczyzna podając się za prokuratora. Oszust poinformował swoją rozmówczynię o próbie włamania na rachunek bankowy. Jak zwykle, w takich sytuacjach szybko przedstawił zmyśloną historię o zagrożonych oszczędnościach i o nieuczciwych pracownikach banku.
Manipulując swoją ofiarą, uzyskał od niej wszelkie niezbędne dane o posiadanych oszczędnościach. Fałszywy prokurator zażądał współpracy i polecił zachowanie dyskrecji. Przekazał, że pod dom podjedzie taksówka, którą trzeba udać się do oddziału bankowego i wypłacić tam pieniądze. Informowana o dalszych krokach postępowania 76-latka, zgodnie z dyspozycją wypłaciła 40 tysięcy złotych i przekazał je kolejnemu mężczyźnie.
Metodą oszustwa na „pracownika banku” padł mieszkaniec gminy Bukowno, który stracił blisko 50 tysięcy złotych.
Jeśli skontaktuje się z Tobą osoba podająca się za pracownika banku, operatora lub innych instytucji finansowych, która przez telefon lub Internet zachęca cię do niepowtarzalnych okazji i szybkich zysków, bądź informuje o zagrożonych na koncie środkach finansowych zachowaj ostrożność! Nie daj się zwieźć pozorom i wizji szybkich zarobków! Pamiętaj, to może być oszustwo! Tyko właściciel konta może na nim wykonywać operacje finansowe - pracownicy banków i innych instytucji finansowych nigdy nie poproszą Cię o zalogowanie się na konto i nie dokonują na nim zdalnie zmian.
Pamiętaj również aby nie instalować na prośbę konsultanta, czy pracownika banku dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej.
Nigdy takim osobom nie udostępniaj danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, jak również danych poufnych dotyczących posiadanych kart płatniczych. Zawsze chroń swoje dane i nie przesyłaj skanów dowodu osobistego. Pamiętaj, że oszust posiadając takie informacje może pozbawić cię wszystkich środków finansowych.
Nie wchodź również na nieznane linki pochodzące z niepewnych źródeł, bo możesz umożliwić oszustom wykonywanie różnych operacji na rachunkach bankowych.
W przypadku otrzymania telefonu od osoby podającej się za prokuratora, policjanta czy pracownika banku zachować spokój, rozsądek i ostrożność. Szczególnie w kontaktach z osobami obcymi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego… W przypadku jakichkolwiek podejrzeń rozłącz się i niezwłocznie powiadom POLICJĘ, dzwoniąc na numer alarmowy 112.