AKTUALNOŚCI

Dzielnicowy interweniował wobec właścicieli psów, którzy podejrzani są o znęcanie nad zwierzęciem

Data publikacji 19.02.2025

Policjanci z Komisariatu Policji w Kluczach prowadzą dochodzenie w sprawie podejrzenia znęcania nad psem przez właścicieli z gminy Klucze. Pies przez długi czas był zaniedbany a jego stan zdrowia wymagał leczenia. Właściciele mieli na swojej posesji 6 psów i żaden z nich nie był szczepiony przeciwko wściekliźnie, pomimo takiego obowiązku.

Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kluczach miał podejrzenie, że w jego rejonie służbowym małżeństwo niewłaściwie sprawuje opiekuje nad swoimi czworonogami. W związku z informacją uzyskaną 7 lutego 2025 roku, dzielnicowy wraz z pracownikami Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Olkuszu interweniował w miejscu zamieszkania małżeństwa. Funkcjonariusze weszli na posesję, gdzie zastali właścicieli oraz ich 6 psów. Jak ustalili, zwierzęta nie był szczepione przeciwko wściekliźnie, pomimo takiego obowiązku. Jeden z psów był chory, wychudzony i zaniedbany. Miał problem z poruszaniem. Podczas rozmowy z funkcjonariuszami właściciele psów oświadczyli, że nie byli w stanie utrzymać zwierząt i zapewnić im opiekę. Zrzekli się prawa do opieki nad czworonogami i decyzją Wójta Gminy Klucze zwierzęta trafiły do schroniska, gdzie została udzielona im pomoc.

W związku z zaniechaniem leczenia przez właścicieli i faktem, że stan zdrowia i wygląd psa wzbudził zastrzeżenia pracowników Inspektoratu, w Komisariacie Policji w Kluczach prowadzone jest dochodzenie w sprawie podejrzenia znęcania się nad psem. Mundurowi będą ustalać czy nie doszło do przestępstwa. Z uwagi na to, że żaden z psów nie był szczepiony pomimo takiego obowiązku, w komisariacie toczy się również postępowanie w sprawie o wykroczenie z ustawy o ochronie zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. 

Czym jest znęcanie nad zwierzętami?

Artykuł 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt stanowi, że znęcanie się to zadawanie bólu lub cierpienia zwierzęciu bądź dopuszczanie do tego stanu. Ustawa określa kilkanaście zachowań, które stanowią przykłady znęcania się nad zwierzętami. Można do nich zaliczyć m.in.: bicie zwierzęcia ostrymi i twardymi przedmiotami; złośliwe straszenie bądź drażnienie zwierząt. Należy pamiętać, że ustawa wymienia także zaniechania, które również są kwalifikowane jako znęcanie się nad zwierzętami np. brak należytej opieki medycznej; nieodpowiednie karmienie bądź głodzenie; brak schronienia; brak realizacji naturalnych zachowań.

Jakie konsekwencje grożą za znęcanie nad zwierzętami? 
Za to przestępstwo grozi kara pozbawienie wolności do 3 lat. W sytuacji, kiedy sprawca dopuścił się szczególnego okrucieństwa wobec zwierzęcia, to wymiar kary jest znacznie większy. Grozi mu wówczas do 5 lat pozbawienia wolności. Jednocześnie sąd wymierza karę pieniężną (nawiązkę) w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. złotych, którą należy uiścić na cel związany z ochroną zwierząt. Może również nałożyć na taką osobę zakaz posiadania zwierząt oraz zakaz wykonywania zawodów powiązanych ze zwierzętami do 15 lat. 

Olkuska policja przypomina!
Każdy właściciel psa ma obowiązek zaszczepić swojego pupila przeciwko wściekliźnie. Szczepienie powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i musi być powtarzane każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności. Obowiązek szczepienia psów wynika z ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Zgodnie z art. 85 ust. 1a tej ustawy kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie podlega karze grzywny.
 

Powrót na górę strony