AKTUALNOŚCI

Policjanci szkolą się ze zwalczania i zapobiegania przestępstwom motywowanym mową nienawiści

Data publikacji 18.03.2025

17 marca 2025 roku, w auli Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu odbyło się szkolenie policjantów dotyczące przeciwdziałania i zwalczania mowy nienawiści. Zajęcia prowadził podinspektor Wojciech Chechelski, ekspert Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W szkoleniu udział wzięli policjanci Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz komisariatów: z Bukowna, Kluczy i Wolbromia.

Przestępstwa mowy nienawiści zostały objęte planem priorytetowym Komendanta Głównego Policji na lata 2021-2025, w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści, przestępstwom motywowania do nienawiści, na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych oraz propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych.

Szkolenie miało na celu zdobycie przez funkcjonariuszy niezbędnej wiedzy oraz kompetencji zawodowych w obszarze przeciwdziałania i zwalczania przestępstw motywowanych uprzedzeniami, w tym czynów zabronionych.

Szczegółowo omówiono, czym jest mowa nienawiści, jaka jest definicja przyjęta przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka. Wyjaśniono, na przykładach, zdarzenia które były motywowane uprzedzeniami, na przestępstwa popełnione z pobudek tzw. mowy nienawiści, także na symbole i znaki, które często pojawiają się na murach, budynkach, przystankach autobusowych czy w przestrzeni internetowej.

W Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu zaplanowano kolejne spotkania poświęconej tej problematyce.

Kwestie prawne

Przestępstwo z nienawiści jest zabronione prawem. To czyn ścigany  z urzędu, który zawsze godzi w podstawowe dobra człowieka.   W polskim prawie można znaleźć kilka przepisów odnoszących się do tego zjawiska. Dwa podstawowe to art. 256 oraz 257 kodeksu karnego.

Art. 257 -  Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Art. 256 - Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.   

 

Powrót na górę strony