AKTUALNOŚCI

Nastolatek z pasażerem wjechał hulajnogą elektryczną w samochód

Data publikacji 09.05.2025

W Olkuszu pojawiły się hulajnogi elektryczne. Większość mieszkańców korzysta z nich we właściwy sposób. Zdarzają się jednak sytuacje, w których lekkomyślność i brak znajomości obowiązujących przepisów są poważnym zagrożenie na drodze. Przykładem tego jest zdarzenie z udziałem nastolatka, który jechał hulajnogą z pasażerem. 16 przejeżdżał przez przejście dla pieszych i uderzył w samochód. Na szczęście nikt z uczestników nie poniósł poważnych obrażeń. Sprawa z udziałem nastolatka trafiła do sądu rodzinnego.

W związku ze wzmożonym ruchem hulajnóg elektrycznych na naszych drogach, przypominamy o najważniejszych przepisach, które obowiązują ich użytkowników.

Osoby w wieku od 10 lat do 18 lat są uprawnione do kierowania hulajnogą elektryczną w przypadku posiadania karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby, które ukończyły 18 lat, nie są zobowiązane do posiadania takiego dokumentu.Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jedzie z prędkością zbliżoną do prędkości poruszania się pieszego, zachowuje szczególną ostrożność, ustępuje pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniania ruchu pieszemu.

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się również używania telefonu podczas jazdy,  a także przewożenia osób. Hulajnoga elektryczna jest przeznaczona do przewozu tylko jednej osoby. Ciągnięcia lub holowania innych pojazdów przez hulajnogę elektryczną.  Przejazdu przez przejście dla pieszych – przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych na hulajnodze elektrycznej jest zabronione. Należy zejść z hulajnogi i przeprowadzić ją przez przejście! Ponadto zabrania się parkowania hulajnogą elektryczną w sposób utrudniający ruchu pieszym i innym uczestnikom ruchu. Hulajnogę należy ustawić równolegle jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Zabroniona jest jazda po alkoholu na hulajnodze elektrycznej i podlega takim samym karom, jak w przypadku rowerzystów.

Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów, a także zalecają zakładanie na głowę kasku ochronnego podczas jazdy hulajnogą lub rowerem.

Powrót na górę strony