AKTUALNOŚCI

Podsumowanie weekendu i działania policjantów ruchu drogowego

W ubiegły weekend policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu realizowali m.in. działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W policyjną akcję zaangażowanych było 14 funkcjonariuszy. Mundurowi skupiali się głównie na wykroczeniach popełnianych przez kierujących w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. Reagowali również na inne wykroczenia kierujących, którzy swoim zachowaniem stanowili poważne niebezpieczeństwo na drodze.

Podczas działań ujawniono 153 wykroczenia. Były to m.in. wykroczenia dotyczace  przekroczenia dozwolonej prędkości (138) w tym w rejonie przejść dla pieszych (74), wyprzedzania i omijania  w rejonie przejść dla pieszych (3). Ponadto policjanci zatrzymali 5 praw jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym, w tym 4 w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. Rekordzistą, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym,  był kierowca bmw. Mężczyzna jechał drogą wojewódzką nr 783 w Zarzeczu z prędkością 117 km/h.  

W okresie zimowym  piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków. Apelujemy do pieszych, by dbali o swoje bezpieczeństwo i przestrzegali przepisów ruchu drogowego, a zimą,  kiedy widoczność na drodze jest znacznie ograniczona, korzystali z elementów odblaskowych. 

Powrót na górę strony